събота, 30 януари 2010 г.

Какво представлява разпръснатата сеитба и кога се сее разпръснато?

събота, 30 януари 2010 г.
Най-често се прилага разпръсната сеитба, която се практикува при дребни семена. Семената се сеят ръчно с извито под формата на улей парче картон, който леко се почуква с пръстите на ръката, или направо от пликчето, в което са били опаковани.

При разпръснатата сеитба семената се разпределят по възможност равномерно по повърхността на почвата, което в някои случаи се постига чрез смесването им с пясък, пръст, растителна пепел и др.

Когато семената са тъмни, те не се виждат върху повърхността на почвата, което затруднява равномерното им засяване. За да се виждат, препоръчва се да се смесят със счукана креда.

0 коментара

четвъртък, 28 януари 2010 г.

Кога се сеят семената?

четвъртък, 28 януари 2010 г.
Естественото време за засяване на семената е веднага след като узреят, както става в природата. При самопосяването обаче голяма част от семената загиват, защото не всички попадат при благоприятни за поникване условия. Поради това, а също и в зависимост от заплануваните срокове за получаване на готовата продукция в практиката се прилага изкуственият посев, който може да се извърши в различно време на годината и зависи от продължителността на вегетационния период на дадената култура, от климатичните условия на района и от продължителността на запазване на кълняемостта на семената (някои видове я изгубват веднага след узряването).

Особен интерес представляват т.нар. предзимни посеви, при които се сее в лехи, като сеитбената норма се увеличава с 25 до 50% , а лехите се покриват с 2 - 3 см добре разложен оборски тор или торф.

Без да имаме системни опити в тази насока, можем да препоръчаме предзимно засяване на космос, невен, портулака, скабиоза и други летни цветя.

0 коментара

вторник, 26 януари 2010 г.

В кои случаи семената трябва да се киснат във вода?

вторник, 26 януари 2010 г.
Когато семената прорастват трудно или е необходимо да се ускори поникването им, преди сеитбата те се накисват в чиста вода с температура 25 - 30°С, която се сменя всеки ден. Кисненето продължава до появата на мехурчета, което показва, че в семената е започнал необходимият за прорастването на зародиша процес на превръщане на скорбялата в захар. Тогава те се изваждат и се поддържат влажни, докато се напукат, след което се засяват.

0 коментара

събота, 23 януари 2010 г.

Стратифициране на семената - как се извършва?

събота, 23 януари 2010 г.
В някои случаи, за да се улесни прорастването на семената с твърда обвивка, налага се те да бъдат стратифицирани. Семената, предназначени за стратифициране, се размесват с влажен промит речен пясък (1:3) или торф, който в много случаи е за предпочитане. Смесените с пясък или торф семена се насипват в сандъчета, в саксии (при малки количества семена) или в други съдове, които се заравят в почвата на дълбочина 20 - 25 см. Най-често се стратифицират семената на шипката, когато се цели да се получат подложки за присаждане на рози.

0 коментара

сряда, 20 януари 2010 г.

Oбеззаразяването на семената и на посадъчен материал

сряда, 20 януари 2010 г.
Някои болести по цветните култури се пренасят чрез семената, луковиците и клубените, поради което се налага преди сеитбата или засаждането да се обеззаразяват. Семената се обеззаразяват по сух начин - чрез напрашване с даден препарат - или по мокър начин - чрез накисване в разтвор от същия препарат.

За сухо обеззаразяване се използва най-често меден карбонат в доза 5 г за 1 кг семе.
За мокро обеззаразяване семената най-често се киснат 30 мин й 0,25%-ов разтвор (250 г в 100 л вода) от меден карбонат или успулун-универсал, след което се изсушават. За мокро обеззаразяване на семената може да се използва и разтвор от сублимат, формалин, борна киселина и др. При обеззаразяване със сублимат семената се поставят в торбичка от тензух и се потапят в разтвора (1 г сублимат на 3 л вода), където се държат 5 мин, след което се промиват във вода. Водата се сменя 4-5 пъти, като се внимава, тъй като сублиматът е много силна отрова. При обеззаразяване с формалинов разтвор (10 см3 40%-ов формалин за 1 в вода) семената също се поставят в торбичка от тензух и се киснат в разтвора 5-10 мин, след което торбичката се изважда, покрива се с материя, натопена в същия разтвор, и се оставя да престои 2 часа. След това семената се разстилат на тънък слой и бързо се просушават.
Мокрото третиране на семената е по-сигурно, но по-рисковано средство, защото по-продължителното киснене на семената в разтвора от определеното или ненавременното им изсушаване водят до понижаване на кълняемостта им.

Семената може да се обеззаразяват и чрез потопяване във вода с температура 50 - 55°С.
При обеззаразяване на луковици, например на лалета, се препоръчва еднократното им потопяване в 1%-ов разтвор от сублимат, след което се подсушават и се засаждат, а груд-колуковиците на гладиолите, които се нападат от извънредно много гъбни болести, се обеззаразяват, като предварително се обелват и се киснат в разтвор от сублимат (1:1000) в продължение на 2 часа или в 0,15%-ов разтвор от калиев перманганат (3 г калиев перманганат на 2 л вода) в продължение също на 2 часа.

0 коментара